KES ON ALEN?

Alen Veziko esinejanimega Alen on professionaalsel tasemel tegelenud muusikaga alates 1999. aastat. Esimesed suuremad esinemised leidsid aset 2001. aastal, mil toimusid Tarmo Pihlapi mälestuskontsert „Valged roosid“ ja The Tremeloes´i (UK) kontsert Tallinna velodroomil, mille soojendusprogrammis tegi staadionidebüüdi ka Alen Veziko.
Kasvanud üles teatris ja osalenud teismelisena mitmes etenduses, huvitas teda siiski rohkem pop ja rockmuusika kui klassikaline teater või muusikal. Oma esimesed lauluhakatised, kirjutas Alen juba algkoolis. Heliloominguga tõsisemalt tegeleb alates 16. eluaastast ja praeguseks on kirjutanud ligi poolsada laulu, enamasti enda repertuaari.
Esimese stuudiokogemuse sai noor laulja Eesti Raadio 2 stuudios 2001. aasta sügisel, mil lindistati prooviks mõned lood. Eesti raadiotesse jõudis esimene laul 2003 a. kevadel, kui salvestati lugu „5 a.m.” , mida mõned raadiojaamad mängivad tänaseni.
Oma televisioonidebüüdi tegi Alen 2002 a. saates Hommikutelevisioon, seoses konkursi WintFest 2001 ja 2002 parima laulja tiitli võitmisega.
2003. aasta sügisel salvestati lugu „Tuleingel” mis figureeris raadiote edetabelites ja mida hiljem esitati telesaates Hoia ja Keela.
2004.a avaldati järgmine singel „7 miili”, mida võib pidada nendest kolmest vaieldamatult kõige edukamaks.
Pärast sadu esinemisi ja erinevaid projekte kutsuti 2006.a sügisel Alen laulma taasmoodustatud ansamblisse Repriis, millega 2007 a. jaanuaris lindistati 80-ndate megalugu „Born to be Alive”, eestikeelse pealkirjaga „Diskomuinasjutt”. Rock Cafes toimunud kontserti kajastati ohtralt nii ajakirjanduses kui ka televisioonis. Eraldi loo tegi kontserdist eesti uudiste lipulaev, Kanal 2 uudisteprogramm Reporter. Ansambliga Repriis esines Alen telesaates Kahvel ja hiljem Eesti kontserdimajades ning välilavadel. 2007. aasta aprillis esines Alen koos ansambliga Fix telesaates „Tähelaev” ja hiljem külalisesinejana Lauri ja Priit Pihlapi kontserttuuril „Hingepeegel”, kus esitas lugusid ka oma repertuaarist. Detsembrikuus toimunud jõulukontserditel esines Alen Veziko koos Jassi Zahharovi, Nele-Liis Vaiksoo ja Evald Raidmaga Eesti kirikutes. 2007 aasta lõpus ilmus singlina lugu „Vala veini”.
2008. aasta märtsis esines Alen Veziko koos Raimondo Laikre, Maarja-Liis Ilusa, Andre Heina ja Margus Vaheriga naistepäeva kontserdil Tartu Vanemuise Kontserdimajas (Vastu müüri (P.Volkonski/J.Rosenfeldt). Sellega seoses osales Alen stuudiotöös, mille tulemusena sündis vokaalgrupp V.H.V. (koosseisus Margus Vaher, Andre Hein ja Alen Veziko) ja lindistati laulud „Ära mine veel” ning „Teisel pool”. Viimast esitati ka ETV saates Hommikutelevisioon.
2008. aasta maikuus alustas Alen oma debüütalbumi „Klaasist maja” lindistamist, mille esimene singel „Ei või, ei saa” avaldati augustis ja millele septembris filmiti video. Juulis ja augustis osales Alen koos Jassi Zahharovi, Nele-Liis Vaiksoo ja Evald Raidmaga kontserttuuril „Suvised duetid”.
Esimene täispikk originaalloomingu kontsert toimus 28. augustil Tartus klubis Trehv , kus esitleti „Klaasist maja” esiksinglit „Ei või, ei saa” ja kus esmakordselt astus lavalaudadele kollektiiv nimega Alen Veziko & Arktika.
2008. aasta suursündmuseks kujunes 13. detsembril Saku Suurhallis toimunud ansambli Fix juubelikontsert, kus külalistena olid laval ka Apelsin ja Alen Veziko, Andre Hein ja Margus Vaher. Osaleti koos Priit Pihlapi, Silvi Vraidi ja Andre Heinaga telesaate Tähed muusikas erisaates „Fix 40”. Detsembri keskel esines Alen Veziko külalisena Heidi Tamme juubelikontserditel. Vahetult peale jõule avaldas Alen oma albumilt teise singli nimega „Otse veeni”.
24. veebruaril 2009 esines Alen Veziko Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud kontserdil Alppila kirikus Helsingis.
2. märtsil tutvustati Reporteris Aleni uut videot “Otse veeni”.
2009 märtsis ilmus Alen Veziko originaalloomingust koosnev debüütalbum “Klaasist maja”. Maikuus andis koos saateansambliga edukalt kuus Emadepäeva kontserti ja suvel osales Lenna Kuurmaaga tuuril Muinasjutt Sinilinnust.
24. juuli anti Jäneda Musta Täku Tallis “kuum” esinemine XIX Eesti Talupäevade raames.
14. augustil esinesid Alen Veziko ja Arktika Leedus rahvusvahelisel muusikafestivalil Visagino Country.
2009. aasta lõpus oli Alen jõulutuuril Jõulud on teel . . . koos Andre Heina, Ingmar Päidi ja Kristjan Matsoniga, mille tagajärjel 2010 a. veebruaris nägi ilmavalgust akustiline plaat Laulda meil oma laul, millel kõlavad neljahäälses seades Aleni, Andre ja Ingmari omalooming koos neile tähtsate tuntud lauludega.
Sama aasta märtsis tuuritasid Alen ja Jaan Sööt koos mööda Eestit kontsertkavaga Pühendusega naistele. Juulis, augustis ja novembris võis Aleni näha laval koos maestro Olav Ehala, Lauri Liivi ja Tanja Mihhailovaga kontsertsarjas Eesti filmi- ja teatrimuusikat Suveõhtu unenägu.
Kui 2010 aasta juunis kuulutati välja Valentinipäeva lauluvõistlus, siis Aleni laul “Ei ole öeldud lihtsalt tuulde” kvalifitseerus sinna imeliselt ja võitis konkursi.
Alen osales ka 2011 a. Superstaari eelvoorus Jõhvis. Kommentaare selle kohta tuleb küsida temalt endalt. Aprillis-mais 2011 tuuritasid Jaan Sööt ja Alen taas mööda kauneid Eestimaa paiku kavaga Kevadet on õhus ja juulis sai teda koos Nele-Liis Vaiksoo, Lauri Liivi ja maestro Olav Ehalaga kuulata maailma filmimuusika kavas – Kuujõgi. Novembris ja detsembris 2011 ühines Aleni tee Luisa Värk`iga, kellega koos sõideti taas Eesti läbi risti ja põiki kavaga Talveigatsus. Tallinna TV salvestas ürituse Väätsa mõisas ja sündis Aleni ja Luisa duett ”Nüüd taas sajab lund”.
2011 aasta lõppu jäi ka uue plaadi Öö kuulub meile singli esitlus.
2012 aasta algas stuudioplaadi Öö kuulub meile vilka tööga. Salvestusse olid haaratud pillimehed Laur Joamets (kitarrid), Ivar Lints (kitarrid), Andres Joamets (kitarrid), Priit Sootla (klahvpillid), Mati Sütt (basskitarr), Karl-Juhan Laanesaar (trummid) ja Lätist legendaarne REMIX`i ja Legionars`i basskitarrist (ka kontrabass) Eduards Glotovs. Plaat nägi ilmavalgust mai alguses. Ja aasta lõpus oli taas Alen stuudios – 2013 märtsi alguseks valmis akustilise kõlaga album Ei ole öeldud tuulde.
Akustiline album "Ei ole öeldud tuulde" on 15 aastat kestnud muusikutee tulemus, sisaldades lugusid, mida Alen on laulnud ja kirjutanud selle aja jooksul. Plaadil ja kontserdil kõlab paremik seni esitatud ja salvestatud lauludest. Kõik lood on saanud uue akustilise näo, kuid samas on jäetud alles laulude olemus, püüdes säilitada neile ainuomast isikupära. Lisaks nimiloole kõlavad plaadil Aleni poolt kirjutatud lugudest "Ainult tänaseks ööks", "Valgusfoorid", "Nüüd taas sajab lund" ja esmakordselt salvestatuna lugu "Eilne päev", mille livesalvestus on populaarsust kogunud internetimeedias ja mille vastu on juba huvi tundnud erinevad raadiojaamad. Teiste loomigust olulisim laul on "Vala veini", mille esmane raadioversioon koos keelpillikvartetiga "Prezioso" on Aleni sõnul andnud suure tõuke seni toimunud akustilistele kontsertidele, olles ilmselt peamine põhjus miks artist viimastel aastatel on tiirelnud üle Eesti erinevate esinejate ja koosseisudega. Lisaks laulud "Vastu müüri", "Kaugelt maalt", Vildist kübar" ning Stingi poolt kirjutatud ja Leelo Tunglalt eestikeelse teksti saanud laul "Kuldne viljapõld". Plaadil kõlab ka üks varem esitamata ja salvestamata lugu "Sinu poole teel", mis on kirjutatud 2012. aasta suvel. Laulud kõlavad naturaalselt – klaveri, kontrabassi ja kitarri saatel. Esikohal on vokaal, kuna hääl on see, mis paneb need laulud tegelikult elama ja hingama.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar